
104 Hanna-Kaisa Heino
Yrittäjä, sosionomi AMK
Kuka olen?
Minä olen 47-vuotias kahden lapsen äiti. Meidän perheessä asuu myös kolme koiraa. Olen työskennellyt 24 vuotta sosiaalialalla ja siitä 19 vuotta yrittäjänä.
Mitä osaan?
Olen pienyrittäjänä ja yksinhuoltajana joutunut paljon tekemään yksin ja harjoittelemaan asioita. Sitä kautta olen oppinut arjen hallintaan, työelämään ja perhearkeen liittyviä asioita. Olen tottunut myös itsenäisesti ottamaan asioista selvää.
Mikä minua kiinnostaa?
Minua kiinnostaa erityisesti lasten ja nuorten hyvinvointi sekä sitä kautta perheiden arjen sujuvuus ja tukeminen. Olen aina ollut liikunnallinen ja harrastanut erilaisia liikuntamuotoja, joten terveys, hyvinvointi ja liikunnan mahdollisuudet ovat minulle tärkeitä. Eläimet ovat olleet osa elämääni lapsuudesta asti, ja olen lähes aina omistanut koiran. Olen eläinrakas, ja siksi myös eläinten hyvinvointi on minulle sydämen asia.
Mihin haluan vaikuttaa?
Haluan olla mukana kehittämässä lasten ja nuorten hyvinvointia tukevia palveluita sekä varmistamassa laadukasta ja saavutettavaa koulutusta ja päivähoitoa. Perheiden arjen tukeminen on minulle tärkeää, ja haluan edistää monipuolisia liikunta- ja hyvinvointimahdollisuuksia kaupungissamme. Lisäksi eläinten hyvinvointi ja vastuullinen eläintenpito ovat aiheita, joiden puolesta haluan tehdä työtä.
Millainen olen?
Olen positiivinen, aikaansaava ja helposti lähestyttävä ihminen. Minulle on tärkeää kohdata muut ystävällisesti ja kunnioittavasti sekä kuunnella erilaisia näkökulmia. Pyrin ottamaan toiset huomioon ja autan mielelläni aina, kun vain osaan ja pystyn. Sopeudun joustavasti muuttuviin tilanteisiin ja tartun rohkeasti haasteisiin. Minulle on luontaista toimia rakentavasti ja ratkaisukeskeisesti, ja arvostan yhteistyötä sekä yhteisöllisyyttä.